Archiwum aktualności

Wystawa malarstwa Anny Wassilkowskiej "Muzyka w obrazach"

2012.07.16

W lipcu 2012 r. zapraszamy do Klubu Profesora na wystawę malarstwa Anny Wassilkowskiej pt "Muzyka w obrazach". Autorka jest absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej. Interesuje się muzyką i malarstwem. W swoich obrazach nadaje dźwiękom muzycznym kolory siedmiobarwnej tęczy:
C  kolor porywczości i uczuciowości
D  kolor indywidualności i samodzielności
E   kolor mądrości i wiedzy
F  kolor twórczości i rozwoju
G  kolor czystości umysłu i serca
A  kolor miłosierdzia
H  kolor siły ducha i zbawienia

Źródłem tego podporządkowania są prace artystyczno-filozoficzne, opisujące doznania ludzi zdolnych dostrzec i określić kolor dźwięku. W obrazach przedstawiona została kolorystyka następujących utworów muzycznych:
* C. Franck (1822-1890), Grand Choeur et Ut
* Pieśń religijna z XIII w. Bogurodzica
* J. S. Bach (1685-1750), Preludium E-dur, Das wohltemperierte Klavier I, BWV 854
* J. G. Landels, Drugi Hymn Delficki, II w. p.n.e.
* F. Schubert (1797-1828), Heidenroslein
* J. S. Bach, Das alte Jahr vergangen ist, BWV 614
* J. S. Bach, Nehmet, esset, das ist mein Leib, z Pasji wg Św. Mateusza, cz. I/11, BWV 244

Wystawa malarstwa grupy artystycznej "My z Palety"

2012.06.15

Grupa artystyczna "My z Palety" jest kontynuatorką chlubnych tradycji grupy "Galerii pod paletą", która swoją genezą sięga lat 60-tych ubiegłego wieku. Wtedy to właśnie ukonstytuowała się grupa pod nazwą "Paleta", ludzi - pasjonatów malarstwa.

Jedną z pierwszych wystaw w Krakowie było wystawa w malarskiej sali wystawowej klubu sportowego "Korona". Pierwszą animatorką działalności grupy "Paleta" była Stefania Kaja - Bilańska krakowska malarka i poetka. Aktualnie konsultantem i mistrzem grupy jest znakomity krakowski artysta malarz i grafik Stefan Berdak.

Artyści uczestniczący w wystawie:
Dorota Chomko
Elżbieta Niedźwiedzka
Paweł Małota
Mieczysław Lenda
Maria Polok
Ewa Słobodzian

Wystawa potrwa do dnia 30 czerwca 2012 r.


Wystawa fotografii "Nasz Świat"

2012.04.24

Wystawa "Nasz Świat" prezentuje fotografie pracowników Katedry Socjologii Ogólnej i Antropologii Społecznej Wydziału Humanistycznego AGH. Kolorowe i czarno-białe zdjęcia przedstawiają nie tylko odlegle zakątki takie jak Armenię, Islandię, Zimbabwe, Indie, Grecję, Norwegię, USA, czy Japonię ale także piękną polską przyrodę i życie codzienne.

Uczestnikami wystawy są:
Ewa Augustyniak
Maria Katarzyna Grzegorzewska
Jacek Gądecki
Łucja Kapralska
Łukasz Krzyżowski
Jolanta Łada
Agata Maksymowicz
Janusz Mucha
Maria Szmeja

Wystawa potrwa do dnia 31 maja 2012 r.


Wystawa ikon, malarstwa sakralnego i plansz z utworami poetyckimi Rafała Jaworskiego "Dotknąć sacrum (w obrazie, w słowie)".

2012.02.27

Wystawa ikon, malarstwa sakralnego i plansz z utworami poetyckimi pod tytułem: "Dotknąć sacrum (w obrazie, w słowie)" Rafała Jaworskiego. Ekspozycja jest skomponowana jako wzajemne uzupełnianie się i przenikanie obrazu ze słowem. Wernisaż połączony z prezentacją poezji autora wystawy odbędzie się w dniu 1 marca 2012 r.o godz. 15-tej. Wystawa potrwa do dnia 13 kwietnia 2012 r.

Rafał Jaworski urodził się w 1952 r. w Sławkowie. Absolwent AGH. Ceramik. W 1985 r. debiutował jako poeta. Laureat blisko stu ogólnopolskich konkursów poetyckich, eseistycznych i prozatorskich; m.in. nagród głównych: - Łódzkiej Wiosny Poetów (1990) i im. J. Śpiewaka i A. Kamieńskiej w Świdwinie (2004). Współpracuje z bydgoskim "Akantem", paryskim "Recogito", radzyńskim "Kozimrynkiem". Liczne publikacje prasowe, w almanachach, antologiach. Od połowy lat 90-tych ubiegłego wieku tworzy ikony i obrazy sakralne: - 21 wystaw indywidualnych.
Wydał książki poetyckie: "Cywilizacja lepszego jutra" (1991), "Wierni i wybrani" (2007) i "Wyznania nieomal ostateczne" (2009), "Wiersze poniekąd turystyczne". Tomik "Wierni i wybrani" był nominowany do nagrody im. Józefa Czechowicza za najlepszą książkę poetycką roku 2006/2007.


Szczerość szczodrze szczerbi życie

Kiedy próbuję w niej chodzić
w butach kiełkuje
zdrowa stal

gwoździ


Strona autorska: www.ikony.tychy.pl

Wystawa malarstwa Jacka Polaka

2012.02.21

Od 3 do 29 lutego 2012 roku zapraszamy na wystawę malarstwa Jacka Polaka pt. "Krakowskie obrazy".

Wystawa malarstwa Karoliny Koperczak

2012.01.09

W nowym roku serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Karoliny Koperczak pt. "Animalistyka".

Wystawa malarstwa Galiny Domosławskiej

2011.12.19

W grudniu serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Galiny Domosławskiej.

Artystka przez wiele lat była związana zawodowo z Instytutem Fizyki UJ, gdzie wykorzystywała swoje umiejętności malarskie głównie w pracy kreślarza i grafika, przygotowując rysunki do publikacji naukowych oraz plakaty i postery konferencyjne. Obecna wystawa prac Galiny Domosławskiej ukazuje całokształt jej dorobku. Jest niejako zwieńczeniem dziesięcioletniej pracy artystycznej oraz świadectwem ciągłego rozwoju talentu. Prezentowane obrazy ukazują różnorodność i możliwości malarskie Artystki związane ze stosowaniem odmiennych środków wyrazów - od akwareli, poprzez pastele, po akryl i farby olejne. Tematyka obrazów jest ukazywaniem nieraz drobnych szczegółów otaczającej rzeczywistości, które jednak zawierają w sobie wyraz emocji Artystki, jakże nieraz intensywnych w swych barwach.

Wystawa malarstwa dr hab. Marii Kamieńskiej-Żyły, prof. AGH

2011.10.20

Od 17 paŸdziernika 2011 r. zapraszamy do siedziby Klubu Profesora na wystawę pasteli dr hab. Marii Kamieńskiej-Żyły, prof. AGH.

Wystawa akwareli Józefa Stachnika

2011.09.16

Od 12 września 2011 r. serdecznie zapraszamy na wystawę akwareli Józefa Stachnika.

Józef Stachnik - urodzony w 1929 roku w Krakowie. Malarstwem zajmuje się od 1966 roku. Posiada uprawnienia artysty plastyka wydane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w dyscyplinie malarstwa. Uprawia techniki: olejną i akwarelę. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Jest członkiem: Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Stowarzyszenia Artystyczno-Literackiego w Krakowie, SPN Ziemi Krakowskiej, Twórczego Klubu Plastyków przy wojewódzkim Ośrodku Kultury w Krakowie. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum w Chrzanowie, Muzeum Stanisława Nowakowskiego w Nieszawie, Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni, Muzeum Regionalne w Myślenicach, Muzeum Regionalne im. H. Ławniczaka w Krotoszynie.

Wystawa malarstwa artystów Zwierzynieckiego Koła Przyjaciół Sztuk Wszelkich "Tam gdzie żyją konie i pegazy"

2011.07.21

Artyści uczestniczący w wystawie: Jadwiga Borcz-Przeworska, Barbara Dzikiewicz-Obrąpalska, Tadeusz Kwaśnik, Ewa Kalinowska-Maćków, Wiesław Nowak, Katarzyna Podniesiniska, Adam Pochopień, Jerzy Podkowa, Halszka Podgórska-Dudka, Jan Szczurek, Jan Stopczyński..

Wystawa malarstwa Barbary Dzikiewicz-Obrąpalskiej

2011.06.07

W maju i czerwcu serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Barbary Dzikiewicz-Obrąpalskiej. Wernisaż wystawy 24.05.2011 r.

Wystawa malarstwa Jadwigi Głut Ratajczak

2011.04.19

Od 4 kwietnia do 6 maja serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Jadwigi Głut Ratajczak.

Wystawa malarstwa Justyny Koziary

2011.03.09

Od 1 do 31 marca 2011 r. gorąco zapraszamy na wystawę malarstwa Justyny Koziary.

Wystawa malarstwa Anny Kwiatek

2011.01.28

Od 17 stycznia 2011 r. do 25 lutego 2011 r. serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Anny Kwiatek.

Wystawa malarstwa Ewy Kalinowskiej-Maćków

2010.11.26

Od 17 listopada 2010 r. do 3 stycznia 2011 r. serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Ewy Kalinowskiej-Maćków zatytułowaną "Życie bywa piękne".

Ewa Kalinowska-Maćków wystawiała swoje obrazy indywidualnie między innymi w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Zwierzynieckim Salonie Artystycznym, w Szarej Kamienicy - Galerii Faust, Galerii RIO, Galerii Zaułek, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, w Auli Florianka Akademii Muzycznej. Wcześniej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w Centrum Kultury Studentów Fama, Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką, Związku Literatów Polskich, Międzynarodowym Klubie Książki i Prasy... Była też gościem w Filharmonii Częstochowskiej i Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Brała udział w wielu aukcjach charytatywnych m.in. w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, w Muzeum Narodowym w Krakowie, a także na rzecz Wielkiej Orkiestry Œwiątecznej Pomocy i Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami. Brała udział w przeszło sześćdziesięciu wystawach zbiorowych i poplenerowych m.in. w Zwierzynieckim Salonie Artystycznym, Galerii RIO, Muzeum Ziemi Głubczyckiej, Klubie Pod Paletą, Związku Polskich Artystów Plastyków...

Funkcjonowanie Klubu Profesora w listopadzie

2010.10.29

Z powodu prac remontowych związanych z budową windy Klub Profesora będzie nieczynny w dniach od 9 do 15 listopada 2010 r.

Wystawa fotografii dr Ewy Augustyniak

2010.10.20

"Karaibskie Klimaty (i nie tylko)" to tytuł ósmej autorskiej wystawy dr Ewy Augustyniak, którą możemy oglądać w Klubie Profesora w paŸdzierniku i listopadzie. Zdjęcia o specyficznym klimacie: słoneczne, radosne i pogodne, pochodzą z różnych stron świata: Hawajów, Afryki, Zanzibaru, Tajlandii i Karaibów. Fotografie przedstawiają charakterystycznych Masajów, urokliwe plaże, palmy powiewające na wietrze. Autorka pokusiła się także o pewne artystyczne eksperymenty, które uwydatniają koloryt oceanu.

Wystawa malarstwa Wenting Yu

2010.09.15

We wrześniu serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Wenting Yu pt. "Dialog Wschodu z Zachodem"

Wystawa fotografii Ilony Słuszkiewicz-Pilniakowskiej

2010.06.08

Gorąco zapraszamy w czerwcu na wystawę fotografii Ilony Słuszkiewicz-Pilniakowskiej pt. "Widoki Krakowa z Wawelem w tle, czyli brylant w koronie"

Wystawa fotografii Piotra Ehrenhalta pt. "Afryka Wschodnia"

2010.03.17

Serdecznie zapraszamy na wystawę zdjęć Piotra Ehrenhalta, młodego architekta i fotografa z Krakowa. Wystawa prezentuje prawie 50 fotografii z Afryki Wschodniej, ukazujących pejzaże, przyrodę, oraz ludzi i życie codzienne w tym niezwykłym zakątku świata.

"Afryka... Magiczny Kontynent, Czarny Ląd... Obiekt marzeń i tęsknoty dla jednych, dla innych piekło i więzienie. Kontynent ubóstwa i wojen a zarazem kraina nadziei, bezkresnych przestrzeni, nieskazitelnego nieba i prawdziwej wolności. Żadną miarą nie sposób ująć tego miejsca. Można jedynie obserwować, podziwiać, dać się unieść, wzruszyć. Zapamiętać i zarejestrować na fotografii jak najwięcej - krajobrazy, twarze, zwierzęta, kolory, przestrzeń, światło... wiedząc, że to co widzimy to jedynie wycinek prawdziwej Afryki. Ten lepszy"- Piotr Ehrenhalt

Koncert - "Bal u Pana Boga"

2010.03.17

Koncert Bal u Pana Boga w wykonaniu Joanny Słowińskiej i Jarosława Bestera.

Wystawa malarstwa Hanny Romańskiej-Tusiewicz

2010.01.21

Od 18 stycznia 2010 r. do 10 marca 2010 r. serdecznie zapraszamy na wystawę malarstwa Hanny Romańskiej-Tusiewicz pt. "Pastelowe pejzaże".

Koncert "Mistrzowie nastroju - czyli Ballady kompozytorów amerykańskich i brazylijskich"

2010.01.21

Koncert w wykonaniu Kingi Gilbert-Studnickiej - recital wokalny, Jerzego Michała Bożyka - śpiew i fortepian, Wiesława Wilczkiewicza - gitara, Jana Gońciarczyka - kontrabas.

Tadeusz Łukaszewicz Tigran - wystawa rysunków.

2009.11.10

Serdecznie zapraszamy na wystawę rysunków Tadeusza Łukaszewicza Tigran pt. "Człowiek i Jego portret".

Wystawa malarstwa Izabeli Jadwigi Wołowiec pt. "Barwy Życia - Barwy Natury" - finisaż połączony z koncertem gongów w wykonaniu Izabeli Wołowiec i Sławomira Sówki.

2010.01.21

Wystawa obrazów dr med. Anny Stochmal - spotkanie z autorką 30.06.2009 r.

2009.07.07

Wystawa obrazów dr med. Anny Stochmal.

2009.06.22

W dniach 19 czerwca 2009 r. - 30 lipca 2009 r. zapraszamy na wystawę obrazów dr med. Anny Stochmal. Wakacyjne wspomnienia zapisane pędzlem na płótnie.

Wystawa pasteli dr hab. Marii Kamieńskiej-Żyły, prof. AGH.

2009.04.16

Od 16 kwietnia 2009 r. serdecznie zapraszamy na wystawę pasteli dr hab. Marii Kamieńskiej-Żyły, prof. AGH.

Wykład prof. dr hab. inż. Stanisława Pytko

2009.02.23

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. dr hab. inż. Stanisława Pytko "900 lat Pacanowa", który odbędzie się 5 marca 2009 r. o godz. 15.30 w Klubie Profesora AGH.

Wystawa fotogramów Andrzeja Stefaniuka - spotkanie z autorem 20.02.2009 r.

2009.02.23

Wystawa fotogramów Andrzeja Stefaniuka

2009.02.16

W dniach od 16 lutego do 27 marca 2009 r. serdecznie zapraszamy na wystawę fotogramów Andrzeja Stefaniuka pt. "Piękno niejedno ma imię".

ANDRZEJ STEFANIUK

rodowity krakowianin, absolwent Politechniki Krakowskiej. Przed kilkunastu laty uległ ciężkiemu wypadkowi, który pozbawił go pełnej sprawności. Spowodowało to konieczność podjęcia nowego życia, w którym najistotniejszym momentem stało się odkrycie ukrytych zdolności artystycznych. Andrzej Stefaniuk z wielką pasją podjął działalność na polu fotografii artystycznej, czego wynikiem było zrealizowanie wielu wystaw autora.

Od 28.11.2008 r. zapraszamy na wystawę rękodzieła meksykańskiego ze zbiorów Doroty i Jacka Leśkow

2008.11.27

Zbiory gromadzone były w trakcie kilku pobytów naukowych w Guanajuato w Meksyku. Wystawa prezentuje ceramikę z rejonu Guadalajara, Dolores Hidalgo, Merida, Acapulco. Kilimy pochodzą z Guanajuato i Mexico City. Wyroby z drewna pochodzą z Patzcuaro w stanie Morelia. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia skrawka Meksyku ...

Wystawa Zofii Garbaczewskiej-Pawlikowskiej

2008.10.22

Od 23 października zapraszamy na wystawę poetki, pisarki, malarki Zofii Garbaczewskiej-Pawlikowskiej pt. "Kościółki, Kapliczki, Ikony".

Wykład prof. dr hab. inż. Stanisława Pytko

2008.10.07

Uprzejmie zapraszamy na wykład prof. dr hab. inż. Stanisława Pytko "Największe osiągnięcie profesorów AGH po II wojnie światowej (ustalenie granicy zachodniej w Poczdamie)", który odbędzie się 10 października 2008 r. o godz. 15.00 w Klubie Profesora AGH.

Druga część wystawy Lucjana Ostrowskiego

2008.07.08

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części wystawy Lucjana Ostrowskiego zatytułowanej "Od grafiki (znaku) do pejzażu".

Wystawa akwareli Lucjana Ostrowskiego

2008.06.03

Od dnia 02.06.08 r. zapraszamy do Klubu Profesora AGH na wystawę akwareli Lucjana Ostrowskiego. Absolwent ASP w Krakowie - Wydziału Architektury Wnętrz w 1964r. - malarstwo u prof. Jana Świderskiego. Uprawia grafikę użytkową i reklamową oraz malarstwo akwarelowe, a prace wykonane w tej technice znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, Czechach, Niemczech, Bułgarii, Turcji i USA. Brał udział w wystawach malarstwa w Darmstadt, Norymberdze, Lwowie, Rużomberoku oraz w wystawach poplenerowych.

Karty członkowskie

2008.04.09

Serdecznie zapraszamy do do odbioru imiennych kart członkowskich Klubu Profesora. Karty można odebrac w pawilonie C-2, pok. 114 w godzinach od 9.00 do 15.30.